رفتن به محتوای اصلی
دسترسی سریع

نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران در بازدید از مرکز واکسیناسیون ایران مال با اشاره به تاخیر واردات واکسن به ایران، گفت: ایران تا کنون نزدیک به هفده میلیون دوز واکسن کرونا از طریق برنامه کوواکس خریداری کرده است.
به گزارش واحد خبری مرکز نمایشگاهی بازار بزرگ ایران؛ دکتر سید جعفر حسین؛ نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ایران تنها کشوری است که تمام هزینه واکسنهای خریداری شده به میزان شانزده و هشت دهم میلیون دوز از کوواکس را پرداخت کرده، افزود: متاسفانه به دلایل مختلف از جمله گسترش اپیدمی در سراسر جهان و کمبود منابع برای تولید واکسن، ارسال به ایران یک مقدار با تاخیر مواجه شده است.
وی گفت: تا کنون حدود پنج و هشت دهم میلیون دوز واکسن به ایران وارده شده که شامل موارد اهدایی از ژاپن است که همه از طریق کوواکس به ایران رسیده اما امیدواریم در سایر مذاکراتی که در حال انجام است، بتوانیم به زودی از کشورهای دیگر واکسنهای اهدایی داشته باشیم.
دکتر سید جعفر حسین همچنین خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در حال تولید چندین واکسن در داخل کشور است که دو نمونه آن به مرحله استفاده رسیده و ما به عنوان سازمان جهانی بهداشت با همکاری وزارت بهداشت و سایر تولید کنندگان داخلی در صدد هستیم، مدارک و مستندات این واکسنها برای اخذ مجوز از WHO تکمیل شود.
وی افزود: بخش خصوص می تواند در تکمیل ظرفیت های کشور در زمینه سلامت و واکسیناسیون به دولت زیر نظر قوانین و مقررات مربوطه کمک کند.
واکسیناسیون از انتقال کووید ۱۹ جلوگیری نمی کند
دکتر سید جعفر حسین؛ نماینده سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران در ادامه تاکید کرد: مردم ایران بدانند که واکسن را از سرایت بیماری محافظت نمی کند، بلکه فقط از موارد شدید بیماری و مرگ و میر جلوگیری می کند.
وی گفت: با رعایت کردن سایر اقدامات پیشگیرانه مانند پوشیدن ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و همینطور شستن دستها و پیشگیری از تجمع می توان سرایت بیماری را کنترل کنیم.
دکتر جعفر حسین، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران به همراه دکتر گویا؛ رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت و دکتر زالی؛ فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، دکتر بابک عشرتی؛ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران چهارشنبه سوم شهریور ماه از مرکز واکسیناسیون کووید ۱۹ ایران مال بازدید کرد.