رفتن به محتوای اصلی
دسترسی سریع

کنگره موبایل ایران در سه بخش نمایشگاه، ستاره‌ها و زیست بوم موبایل، ۲ تا ۵ اسفند ماه از ساعت 11 تا 19 در مرکز نمایشگاهی ایران‌مال برگزار خواهد شد.

قرار است شرکت تدبیرگران به عنوان مجری، با همکاری و حمایت اتاق اصناف، انجمن وارد‌کنندگان موبایل، انجمن تولید‌کنندگان نرم‌افزار موبایل، اتحادیه فروشندگان موبایل، اتحادیه صنف تجهیزات مخابراتی، ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و انجمن بلاکچین و رمزارز ایران، اولین کنگره موبایل ایران را برگزار کنند.

از این کنگره به عنوان تنها رویداد مستقل زیست بوم موبایل و ارتباطات کشور یاد می‌شود که در بخش‌های مختلف پنل‌های تخصصی، همایش، معرفی دستاوردها و توانمندی‌های داخلی و تازه‌های تکنولوژی برنامه‌ریزی شده است.

یکی از اهداف مهم این  رویداد، برقراری ارتباط بین بخش‌های مختلف زنجیره زیست بوم موبایل کشور در جهت هم‌افزایی توسعه دهندگان، سرویس دهندگان و تامین کنندگان کشور است.

به گفته رضا عالیان، دبیر کنگره، شناخت دغدغه‌ها و تحلیل وضعیت قدم اول در مسیر اصلاح و تغییر شرایط موجود است؛ شرایطی که در آن وضعیت فعلی ارتباطات کشور مطلوب نیست. دبیر کنگره موبایل ایران، گردهمایی صاحب‌نظران حوزه ارتباطات و کسب‌وکارها در را ویژگی بارز این کنگره می‌داند که می‌تواند در تشریح دغدغه‌ها و ایجاد راه‌حل‌های پایدار مفید واقع شود.

رضا عالیان، دبیر کنگره:

«وقتی بحث اقتصاد دیجیتال را مطرح می‌کنیم به روشنی می‌دانیم که بدون وجود شرایط پایدار و قابل اتکا در بخش دیجیتال، اقتصاد دیجیتال هم وجود نداشته و مفهومی ندارد».

ممکن نیست در سال ۲۰۲۳ در کنار عبارات اقتصاد دیجیتال، تکنولوژی‌های روز و ارتباطات، جای «بلاکچین» را خالی بگذاریم. تکنولوژی دفتر کل توزیع شده‌ که تحول بزرگی نه تنها در اقتصاد و ارتباطات، بلکه در بسیاری از صنایع ایجاد کرده است. این روزها بلاکچین، متاورس و NFTها، نقش پر رنگی در پلتفرم‌های ارتباطی بازی می‌کنند. نقشی که در آینده نه چندان دور می‌تواند بسیاری از کسب‌وکارهای این حوزه را دگرگون کند.

همین موضوع سبب شده است که با همکاری انجمن بلاکچین و رمزارز ایران در اتاق بازرگانی، شرکت‌های حوزه بلاکچین و رمزارز نیز در این رویداد حضور یابند و از این فرصت استفاده کنند.

ایران از جمله کشور‌های پیش‌رو در حوزه بلاکچین و رمزارزها بوده است. تاکنون پلتفرم‌های موبایلی بسیاری در حوزه‌های تبادل، سرمایه‌‌‌گذاری، زنجیره‌تامین، NFTها و... در ایران توسعه یافته است، اما متاسفانه شرایط خاکستری قانون‌گذاری بلاکچینی در ایران را می‌توان یکی از مهمترین عوامل کاهش سرعت پیشرفت این تکنولوژی در کشور دانست. هرچند در کنار ممنوعیت‌های همیشگی، این روزها خبرهایی از رمزارز ملی یا همان رمزریال هم شنیده می‌شود و با وجود نقد‌های کارشناسان این حوزه، نوید بخش به رسمیت شناختن این حوزه در ایران است.

پنل فرصت‌ها و چالش‌های حکمرانی در اقتصاد دیجیتال و پنل فرصت‌های توسعه صنعت فینتک و بلاکچین در ایران، از جمله‌ پنل‌های اولین کنگره موبایل ایران هستند که با حضور نمایندگان بخش خصوصی و متولیان دولتی برگزار خواهند شد. زنجیره ارزش در اقتصاد دیجیتال، چالش‌های قانون‌گذاری حوزه رمزارزها و بلاکچین و چشم‌انداز فینتک و بلاکچین از جمله موضوعات مطرح شده در این پنل‌ها خواهد بود.

متاورس را نیز می‌توان بزرگترین ترند دیجیتالی حال حاضر دانست که با ترکیب آن با NFTها، پارادایم شیفت عظیمی در حوزه‌های هنرهای دیجیتال، واقعیت مجازی، سرگرمی و ... به‌وجود آورده است. موبایل را می‌توان دروازه ورود به دنیای متاورس دانست، لذا با حضور فعالین صنعت بلاکچین و همچنین موبایل کشور در اولین کنگره موبایل ایران، فرصتی شگفت‌انگیز برای اکوسیستم موبایل کشور فراهم خواهد شد تا به دروازه‌ای کلیدی برای متاورس تبدیل شود.

شرکت‌های بلاکچینی و رمزارزی و همچنین علاقمندان برای حضور در این رویداد بزرگ با گزینش نقش خود در یکی از بخش‌های نمایشگاه، ستاره‌ها و زیست‌بوم، می‌توانند برای خود فرصت نمایش توانمندی‌ها و ارزش‌آفرینی را در صنعت مولد موبایل و ارتباطات کشور فراهم کنند.